Description
The tournament is divided on 2 draws, 8 first rounds are qualificative draw and 6 last rounds final or 4 ranking draw.
After 8 first rounds, 16 best ranked players move to final draw and their ranking cannot go under 16. Others go to ranking draw.
Final draw is composed of 2 quarter-final rounds, 2 semi-final rounds for for each quarter-final 2 best players and 2 final rounds for each semi-final 2 best players.
Points will be reset at each stage except between rounds. Seats will be determined by WRC rules.
In case of draw, qualificative draw ranking will be used first.
Ranking draw is composed of 4 rounds. Players are dispatched by 4 using their ranking. They start with their full qualificative draw points. At this draw end, players are ranked by adding their full qualificative draw points and all their ranking draw earned points. Quater-finals loosers join the rank draw excepted their rank are locked between 13 and 16.
Final winner earns a WRC qualifyer seat for Tokyo 2025.
Venue
Conferences Room – Paris VIII cityhall
Event date
Thursday, October 10th 2024 to Sunday, October 13rd 2024
Fare
90€* (Welcome party and closing ceremony, Friday, Saturday and Sunday lunches, snacks and non-alcoholic drinks included)
*Non-licenced French players need a FFMJ licence (can be taken on spot)
Rules
RCR EMA
MERS
MERS 4.5
Max entries
120
Deadline entry
Sunday, September 1st 2024
Registration
Fill the form.
Registration will be done at payment reception (only by bank transfer).
Refund (bank transfer fees deducted) can be asked before the deadline entry.
Don’t forget to write your EMA number on message.
Bank account detail will be sent by email.
Reward
- 1st reward : To be determined
- 2nd reward : To be determined
- 3rd reward : To be determined
- Special rewards : Best score per hanchan, To be determined
Approximative schedule
Thursday
- 06:00 pm – 08:30 pm : Welcome party and registration
Friday
- 08:30 am – 08:45 am : Players welcome
- 08:45 am – 09:00 am : Tournament start
- 09:00 am – 10:30 am : 1st round
- 10:30 am – 10:50 am : Break
- 10:50 am – 12:20 am : 2nd round
- 12:40 am – 02:00 pm : Lunch
- 02:00 pm – 03:30 pm : 3rd round
- 03:30 pm – 03:50 pm : Break
- 03:50 pm – 05:20 pm : 4th round
- 05:20 pm – 05:40 pm : Break
- 05:40 pm – 07:10 pm : 5th round
- 08:30 pm – 11:00 pm : Dinner (optional)
Saturday
- 08:30 am – 08:45 am : Players welcome
- 08:45 am – 09:00 am : Tournament start
- 09:00 am – 10:30 am : 6th round
- 10:30 am – 10:50 am : Break
- 10:50 am – 12:20 am : 7th round
- 12:40 am – 02:00 pm : Lunch
- 02:00 pm – 03:30 pm : 8th round
- 03:30 pm – 03:50 pm : Break
- 03:50 pm – 05:20 pm : Quarter-final one way/rank draw
- 05:20 pm – 05:40 pm : Break
- 05:40 pm – 07:10 pm : Quarter-final return/rank draw
- 08:30 pm – 11:00 pm : Dinner (optional)
Sunday
- 08:30 am – 08:45 am : Players welcome
- 08:45 am – 09:00 am : Tournament start
- 09:00 am – 10:30 am : Semi-final/rank draw
- 10:30 am – 10:50 am : Break
- 10:50 am – 12:20 am : Semi-final return/rank draw
- 12:30 am – 02:00 pm : Lunch
- 02:00 pm – 03:30 pm : Final one way
- 03:30 pm – 03:50 pm : Break
- 03:50 pm – 05:20 pm : Final return
- 05:20 pm – 06:00 pm : Break
- 06:00 pm – 08:00 pm : Closing ceremony
Contact
tnt.rcr@gmail.com
+33 750 356 863
Registered players
Joueur Pays Numero EMA Inscription
1 JPML guest Japan Confirmed
2 JPML guest Japan Confirmed
3 JPML guest Japan Confirmed
4 JPML guest Japan Confirmed
5 JPML guest Japan Pending
6 Sakamoto Gemma Great Britain 11990006 Confirmed
7 Bresnick David USA Confirmed
8 Leung Alex France 04160110 Pending
9 Mannokaran Zageeth France 04160108 Confirmed
10 Horwat Vadim France 04040121 Pending
11 Dessort Benoit France 04160103 Confirmed
12 Andersson Fredrik France 04160109 Pending
13 Chen Chaolei France 04160080 Pending
14 Hemmings Jordan France 04160114 Pending
15 Kheniche Younes France 04040290 Pending
16 Lima Sergio Portugal 12990014 Pending
17 Popławska Nina Poland 19000071 Pending
18 Pierard de Maujouy Jérémie France 04160071 Pending
19 Sun Zeyu France 04160084 Pending
20 Dizon Edwin USA Confirmed
21 Royet Anne France 04090098 Pending
22 Blanc Cécile France 04320014 Pending
23 Wang Junxi Sweden 09990155 Pending
24 Waliszewski Michał Poland 19000171 Pending
25 Boisson Véronique France 04210023 Pending
26 Suong Anthony France 04300046 Confirmed
27 Woźniak Mateusz Poland 19000003 Confirmed
28 Jędryczka Martyna Poland 19000102 Confirmed
29 Tkaczyk Michał Poland 19000168 Pending
30 Commans Stéphane France 04990103 Confirmed
31 Orlikowski Aleksander Poland 19000175 Pending
32 Trepinska Karolina France 04300022 Pending
33 Qingshuang Lu Germany 19000175 Pending
34 Delauche Sophie Belgium 02010084 Pending
35 Pelgrims Raphaël Belgium 02010085 Pending
36 Renard Arnaud Belgium 02010058 Confirmed
37 Jones Marian France 04310050 Pending
38 Roberge Loïc Canada 24000004 Confirmed
39 Gobel Christiaan Netherlands 08010766 Pending
40 Steck Devi Switzerland 16000029 Pending
41 Petitjean Alexis France 04160082 Pending
42 Porotto Alice Belgium Pending
43 Bonanno Agnese Belgium Pending
44 Bouwman Ivar Netherlands 08010737 Pending
45 Turner Arisa Great Britain 11000010 Pending
46 Wei Junjie Austria 01000148 Pending
47 Ea Anthony France 04040105 Pending
48 Ridell Annika Sweden 09990045 Pending
49 Manchez Bryan France 04320013 Pending
50 Sessin Claude France 04320026 Pending
51 Leroy Adrien France 04520001 Pending
52 Yoon Jimin France 04520003 Pending
53 Wilén Gustaf Sweden 09990159 Pending
54 Gherman Vasile France 04210032 Pending
55 Warin Claire France 04310079 Pending
Substitute players
To be determined
Referees
Sylvain Malbec
Yulong Zhao
Observer
To be determined
Results
Joueur Pays Numero EMA Inscription