Description

The tournament is divided on 2 draws, 8 first rounds are qualificative draw and 4 last rounds final or ranking draw.

After 8 first rounds, 8 best ranked players move to final draw. Others go to ranking draw.

Final draw is composed of 2 semi-final rounds and 2 final rounds for each semi-final 2 best players. First semi-final table will be composed of 1 / 4 / 5 /8 ranked players and second one of 2 / 3 / 6 / 7.

Ranking draw is composed of 2 rounds. Players are divided in groups of 4 using their qualificative draw ranking. They start with their full qualificative draw points. At this draw end, players are ranked according to their table.

The winner will earn a qualification seat to WRC 2020 in Vienna.

Venue

Musée Français de la Carte à Jouer – 16 Rue Auguste Gervais, 92130 Issy-les-Moulineaux

Event date

Friday, October 18th 2019 to Sunday, October 20th 2019

Fare

80€* (Saturday and Sunday lunches, snacks and non-alcoholic drinks included)
*Non-licenced French players need a FFMJ licence (can be taken on spot)

Rules

RCR EMA

MERS

MERS 4.5

Max entries

100 (by 4)

Deadline entry

Monday, September 30th 2019

Registration

Fill the form.
Registration will be done at payment reception (only by bank transfer).
Refund (bank transfer fees deducted) can be asked before the deadline entry.
Don’t forget to write your EMA number on message.

Bank account detail

Name : TRI NITRO TILES
Bank : Crédit Mutuel
RIB : 10278 06075 00020891501 33
IBAN : FR76 1027 8060 7500 0208 9150 133
BIC : CMCIFR2A

Reward

  • 1st reward : To be determined
  • 2nd reward : To be determined
  • 3rd reward : To be determined
  • Special rewards : Qualification to play to WRC 2020 in Vienna

Approximative schedule

  • Friday
  • 11:00 am – 12:00 am : Registration
  • 12:00 am – 01:30 pm : Lunch (optional)
  • 01:30 pm – 02:00 pm : Tournament start
  • 02:00 pm – 03:30 pm : 1st round
  • 03:30 pm – 03:45 pm : Break
  • 03:45 pm – 05:15 pm : 2nd round
  • 05:15 pm – 05:30 pm : Break
  • 05:30 pm – 07:00 pm : 3rd round
  • 08:00 pm – 11:00 pm : Dinner (optional)
  • Saturday
  • 08:30 am – 08:45 am : Players welcome
  • 08:45 am – 09:00 am : Tournament start
  • 09:00 am – 10:30 am : 4th round
  • 10:30 am – 10:45 am : Break
  • 10:45 am – 12:15 am : 5th round
  • 12:30 am – 01:45 pm : Lunch at Barock’s
  • 02:00 pm – 03:30 pm : 6th round
  • 03:30 pm – 03:45 pm : Break
  • 03:45 pm – 05:15 pm : 7th round
  • 05:15 pm – 05:30 pm : Break
  • 05:30 pm – 07:00 pm : 8th round
  • 08:00 pm – 11:00 pm : Dinner (optional)
  • Sunday
  • 08:30 am – 08:45 am : Players welcome
  • 08:45 am – 09:00 am : Tournament start
  • 09:00 am – 10:30 am : Semi-final/ranking round
  • 10:30 am – 10:45 am : Break
  • 10:45 am – 12:15 am : Semi-final/ranking round
  • 12:30 am – 01:45 pm : Lunch at Barock’s
  • 02:00 pm – 03:30 pm : Final
  • 03:30 pm – 03:45 pm : Break
  • 03:45 pm – 05:15 pm : Final
  • 05:15 pm – 05:45 pm : Break
  • 05:45 pm – 06:30 pm : Closing cerenomy

Dinner or night events can be arranged if needed, fell free asking.

Contact

tnt.rcr@gmail.com or +33 750 356 863

Registered players

 JoueurPaysNumero EMAInscription
1Michael DONAGHYGreat Britain11990050Validated
2Devi STECKSwitzerland16000029Validated
3Karolina TREPINSKAFrance04300022En attente/Pending
4Manuel SCHLICHGermany05100166En attente/Pending
5Yulong ZHAOFrance04310048Validated
6Valentin COURTOISFrance04310012Validated
7Timur HAHNGermany05100153Validated
8Philip BIELBYGreat Britain11990057Validated
9Christopher ENDICOTTGreat Britain11990060En attente/Pending
10Krisztian DEAKAustria01000136Validated
11Loïc ROBERGECanadaValidated
12Ilya MONAKOVRussia15990069Validated
13Kirill KHROMOVRussia15990282Validated
14Yulia LOGINOVARussia15990284Validated
15Claire POZNIAKUSAValidated
16Sergey PETRUSHCHENKORussia15990288Validated
17Yana KOZLOVSKAYARussia15020050Validated
18Dmitry NOVIKOVRussia15990278Validated
19Alexey LEONTYEVRussia15990198Validated
20Wai TAURUSAValidated
21Didier DONNATFrance04160087En attente/Pending
22Pavel BOGACHEVRussia15990322En attente/Pending
23Daria ILINARussia15990171En attente/Pending
24Gemma SAKAMOTOGreat Britain11990006Validated
25Chifumi YAMAWAKIJapanValidated
26Hiroe SUGAWARAJapanValidated
27Sven MAMARILGermanyEn attente/Pending
28Zeyu SUNFrance04160084En attente/Pending
29Christophe DIVOUXFrance04310061En attente/Pending
30Maati RAISSIFrance04230040En attente/Pending
31Fränk TOBIASGermany05100167En attente/Pending
32Anthony EAFrance04040105En attente/Pending
33Edwin DIZONUSAValidated
34Nicolas CAMPINAFranceEn attente/Pending
35Vladislav PLYASUNOVRussia15990168En attente/Pending
36Antoire ROSSARDFrance04160015Validated
37Kevin GELKEGermanyValidated
38Jérémie PIERARD DE MAUJOUYFrance04160071En attente/Pending
39Jeshipio YOONUSAValidated
40Hong LIGreat Britain11990086Validated
41Pieter POTMEERNetherlands08010436En attente/Pending
42Elena GORYACHEVARussia15990098Validated
43Jesper NØHRDenmark03000176En attente/Pending
44Maryna IHNATOVAUkraine21000027En attente/Pending
45Dmitry SIROTKINRussia15990155En attente/Pending
46Jinbi JINNetherlands08010584En attente/Pending
47Bryan MANCHEZFrance04320013En attente/Pending
48Anna TITOVASweden09990118En attente/Pending
49Artem TITOVARussia15990311En attente/Pending

Substitute players

Nehuen Penaloza
Geneviève Godart
Sergio Matos Lima

Referee

Sylvain Malbec

Observer

To be determined